Dom z piwnicą bądź też bez – wykonanie wylewek

W tradycji polskiej dominuje przekonanie, iż prawdziwy, porządny dom to taki, jaki jest ukończony w technologii murowanej – dopiero w ostatnich latach trochę zmienia się to przekonanie (u co niektórych) oraz stopniowo coraz więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większa część też z nas twierdzi, że prawdziwy dom ma obowiązek mieć piwnice – takie przekonanie dominuje przynajmniej w gigantycznej znacznej większości osób średniego i starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak uważają. Wobec tego też decydując się na budowę domu trzeba podjąć strategiczną decyzję – czy konstruować dom schematycznym, z podpiwniczeniem, lub częściowo podpiwniczony, czy też wybrać opcję domu postawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to istotna kwestia już na wstępie, kiedy przeglądamy różne projekty domów, bowiem już wtedy powinniśmy wiedzieć, jaki projekt wybrać, by było w nim jak bynajmniej przeróbek i zmian, w szeregu przypadków wymagających poniesienia dodatkowych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie z pewnością wartościową opcją w sytuacji, kiedy do dyspozycji mamy relatywnie niewielka działkę budowlaną, w owym czasie najmniejsza nawet powierzchnia powinna być gruntownie, z rozmysłem zagospodarowana – wówczas wolno zainwestować w wylewki anhydrytowe wrocław. Konstrukcja domu w tej opcji pozwala na przykład na umiejscowienie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a prócz tego mogą być tam zlokalizowane pokoje gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pomieszczenia gospodarcze jak pralnia, suszarnia czy siłownia – będzie to idealne wykorzystanie pomocniczej przestrzeni.

Jednakże w sytuacji, kiedy mamy gigantyczną posesje, należytym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest z pewnością mnóstwo tańsze, albowiem wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy domu, jeśli mówimy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się suma niebagatelna. Oprócz tego koszt ten ma prawo być jeszcze znacznie większy, jeżeli okaże się, że działka wybrana pod budowę domu posiada niezwykle niski poziom wód gruntowych, wtedy dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co oczywiście zwiększy na dodatek koszt jego podpiwniczenia.

Dodaj komentarz