Drobne oraz obszerne konie – wszelkie wymagają opieki weterynaryjnej

Gorliwi entuzjaści koni utrzymują, że są to zwierzęta bardzo inteligentne. Zdania na ten temat są podzielonej jednak nie ulega niepewności, że jakikolwiek koń wyróżnia się osobistym charakterem i osobowością. Abstrahując od zachowania zwierząt wynikające ze złego ich traktowania lub też niefachowego układania, są osobniki wyróżniające się temperamentem oraz rytuałami. Wychowywane w tych samych warunkach konie są w stanie zachować własne predyspozycje do złośliwości bądź lękliwości. Niekiedy posiadaczom stajni rekreacyjnych trudno jest wytypować wierzchowca dla osób młodych, bowiem w jednym osobniku nie zawsze jest szansę odnalezienia wszystkich pożądanych cech. Na pierwsze lekcje przyzwoicie byłoby wyznaczyć konia o płynnym, rytmicznym, równym chodzie. Lecz zdarza się, że koń obdarzony takim krokiem jest niereformowalnie złośliwy oraz krnąbrny, do tego stopnia, że początkujący jeździec nie ma szans nad nim zapanować.

Z drugiej kwestii -zdarzają się zwierzęta z przyjemnością z każdym współpracujące, spokojne oraz posłuszne, ale mające tak nierytmiczny i nierówny krok, iż trudno się na nim utrzymać w siodle. Wzory zdarzają się nieczęsto, trzeba więc w pewnych sytuacjach wybierać pomiędzy walka z wierzchowcem a walka z bólem obijanych muskułów. Są konie gnuśne, które tylko palcatem wolno zachęcić do szybszego biegu oraz są też takie, jakie włączają najszybszy bieg bez żadnej zachęty od jeźdźca. Różnorodność ras końskich jest bardzo obszerna.

Współcześnie hodowane są rasy koni wierzchowych, niezmiernie znaczących, gigantycznych i mocno zbudowanych. Są zwolennicy ras małych, krępych oraz wytrzymałych, inni z kolei preferują zwierzęta szczupłe, subtelnie zbudowane i niewysokie. Istnieją też hodowle ras zimnokrwistych – ciężkich, grubokościstych, jakich kopyta może posiadać przestrzenie talerza. Każda z tych ras ma, uformowane wskutek wieloletnich zabiegów hodowlanych, cechy predestynujące je do takiego, a nie innego wykorzystania przez człowieka, co potwierdza rutynowe badania stanu zdrowia konia. Jedne konie nadają się do zawodów sportowych: wyścigów, inne do skoków lub konkurencji ujeżdżania bądź też zawodów kłusaków czy zaprzęgów. Są rasy hodowane pod kątem wykorzystania do ciężkiej, fizycznej pracy, a odmienne do pracy w służbach militarnych oraz paramilitarnych lub ewentualnie jako wierzchowce dające sobie radę w najtrudniejszych warunkach.

Dodaj komentarz