Efektywny i szybki transport w mieście – taksówki vs autokary

Choć wraz z rozwojem technologicznym oraz upowszechnieniem go w naszym kraju, coraz większa chmara Polaków swoje dzienne poruszanie się z pracy i do pracy (a jakkolwiek nie tylko tam zwykliśmy jeździć) zawdzięcza prywatnemu samochodowi, bez ustanku gigantyczna grupa mieszkańców porusza się za pomocą środków komunikacji miejskiej. Transport tego rodzaju, który zwykle jest obsługiwany przez firmy przewozowe przynależące bezpośrednio do miasta, jest stałym detalem krajobrazu niemalże wszystkich polskich miast – tu o wiele bardziej sprawdzi się taksówki gliwice.

W znacznej większości składają się nań autobusy, w niektórych miejscowościach, przede wszystkim tych pokaźniejszych, mamy do czynienia też z tramwajami. Istnieją w Polsce miasta, gdzie korzystanie z komunikacji miejskiej możliwe jest za darmo. Są to niemniej jednak chlubne wyjątki w skali kraju. W większości wypadków korzystający z tego typu transportu często narzekają na wysokie ceny przejazdów. Rzeczywiście, zwracając uwagę na metamorfozy cen biletów za przewozy komunikacją miejską, bije w oczy fakt, że bilety podrożały w prawie wszystkich większych miastach, o całkiem pokaźne kwoty pieniędzy.

Prawda jest niemniej jednak taka, że podróżujący w ten sposób, nie mają większego wyjścia, nie posiadając prywatnych samochodów oraz są w tym względzie zakładnikami woli urzędników miejskich. Stałą tendencją ostatnich lat, jaką zanotować wolno w akcjach władz wielu krajowych miast, jest podnoszenie cen biletów za przewozy miejskimi środkami komunikacji. Głównie autobusy, jednak i tramwaje, zwłaszcza w ogromnych miastach, stają się coraz droższą opcją oraz skłania dużo osób do wybrania roweru czy spacerowej „metody” przemieszczania się.

Sposób zwiększenia zysków miasta poprzez podnoszenie cen biletów weszło już na trwałe do kanonu, zwłaszcza tych najogromniejszych ośrodków municypialnych – np. Gornośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławia, Poznania czy Warszawy. Są niemniej jednak chlubne wyjątki od tej niepisanej reguły. Jedno z niewielkich miast w województwie Śląskim wprowadziło transport miejski gruntownie za darmo! Wielu wydawałoby się, że to bardzo nierozważny krok, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego.

Dodaj komentarz