Ekologiczne uprawy warzyw – którą ochronę stosować?

W związku z tym, iż sposób masowej hodowli ziemi nie sprawdza się, albowiem towary spożywcze i jarzyny stają się coraz bardziej zatruwane przeróżnymi chemikaliami, do głosu rozpoczyna dochodzić ekologia. Jest aktualnie coraz to więcej takich domostw, w których pielęgnuje się uprawy z wykorzystaniem jedynie prawdziwych nawozów i kompostu. Możemy sami zresztą przekonać się o tym jakiegokolwiek dnia, że ekologia staje się coraz to ważniejsza i wciąż zyskuje na sile, o czym może świadczyć chociażby rosnąca ilość punktów sprzedaży ekologicznych. W takich punktach wynajdziemy na półkach wyłącznie towary, jakie będą oznaczone szczególnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z jakich powstały poszczególne produkty spożywcze oraz jarzyny, w tym pomidory.

Niemniej jednak jak będziemy mogli zauważyć, żeby dany produkt był w stanie uzyskać taki certyfikat, gospodarstwo, uprawy, z których będzie on wykonany, muszą być słusznie pielęgnowane, wedle precyzyjnych norm. Z tego również powodu, nie każdy, kto będzie chciał pielęgnować ekologicznie warzywa i owoce, będzie w stanie nadać swoim zbiorom taki certyfikat. Tutaj jednakże, jeśli będziemy szukać takich artykułów, należałoby zwracać uwagę na to, czy będą one posiadać taki oczywiście znaczek kontroli jakości.

Oczywiście hodując ekologicznie uprawy, wypada całkiem zapomnieć o stosowaniu jakichkolwiek syntetycznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami – w przypadku uprawy pomidorów sprawdza się wirus pepino, biologiczna, efektywna ochrona upraw dla Eko-gospodarstw. Na dodatek ważną rolę będzie odgrywać stosowanie płodozmianu, mimo tego, że jest to rozwiązanie niesłychanie kosztowne. Łączy się bowiem z ograniczonym miejscem na uprawę wskazanego rodzaju warzyw. Ta metoda bazuje na tym, żeby poletko zostało podzielone na co najmniej dwa obszary, gdzie na jednym będzie uprawiane jeden typ warzywa, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nadejdzie zmiana. Ekologiczna uprawa będzie traktować każdego aspektu hodowli, w tym też urządzeń, które będą użytkowane do przygotowania ziemi, lub do zbiorów.

Dodaj komentarz