Jakim sposobem nowoczesna fotografia postrzega ceremonię weselną?

Wydawać by się zdołało, iż najłatwiejszymi zdjęciami do wykonania są zdjęcia młodej pary. Jednakże w trakcie ceremonii weselnej widać tak dużo rozmaitych emocji na twarzach nadrzędnych bohaterów oraz uczestniczących w uroczystości gości, iż sam fotografik musi być człowiekiem o dużej wrażliwości, by wszystkie te humory zamknąć w obiektywie. Fotografia ślubna potrzebuje uchwycenia sytuacji, chwili, która już się nie powtórzy, a wyłącznie sami zaciekawieni będą w stanie ją przywrócić we wspomnieniach.

Najpiękniejsze są zdjęcia, na jakich młoda para cieszy się własną obecnością, otoczeniem, wzajemnym oddaniem oraz miłością, bez spoglądania w obiektyw aparatu fotograficznego. Fotografia ślubna stanowi idealną pamiątkę, dokument, jaki następne pokolenia będą ze wzruszeniem oglądać, tak jak my teraz oglądamy własnych pradziadków w luksusowych strojach z epoki – potwierdza to duet fotografów. Czasy zmieniają się dynamicznie, dzienne obrazy z naszego życia każdego dnia przechodzą do historii, należałoby najistotniejsze zdarzenia zatrzymać, choćby dla potomnych. Jeszcze kilkanaście lat temu fotografowie nadzwyczaj sporadycznie wykorzystywali plener jako tło do fotografii weselnej.

W największym stopniu atrakcyjne były pozowane zdjęcia w atelier, na tle planszy widokowej przygotowanej przez fotografa. Pole do popisu było znaczące. Pani młoda siedzi na ławeczce, pan młody pochyla się nad nią, a za nimi greckie kolumny oraz ogniste róże. Wszystko w bajecznych kolorach. Fotografia ślubna wreszcie porzuciła czarno-białą formę na rzecz bogatej kolorystyki. Para młoda była długo oraz skrupulatnie ustawiana w odpowiednich pozach do zdjęcia, pejzaże za nimi były zmieniane, makijaż napływał w świetle mocnych lamp. Następny punkt ślubnej imprezy był zrealizowany. Nareszcie nadszedł czas, gdy nowożeńcy odkryli, że piękno natury jest o wiele bardziej fotogeniczne aniżeli zakurzone plansze w atelier, fotografia weselna weszła w następstwie tego odważnie do parków, ogrodów, w góry, słowem otworzyła się na oczywiste piękno. Każda pora roku ma własne uroki, które skwapliwie użytkowane są przez fotografów.

Dodaj komentarz