Łazienka i kuchnia dla niepełnosprawnych – jakim sposobem zaprojektować?

Nadzwyczaj dużo powiada się o tym, że nasze społeczeństwo ekspresowo się starzeje, zresztą mamy też myśl, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz to częściej potrzebują pomocy i wsparcia od młodszych członków rodziny. Jeżeli mieszkamy ze starszą osoba, bądź też chcemy wspomóc jej w byciu samodzielnym i bezpiecznym warto jest przystosować łazienkę do wymogów takiej osoby. Nawet do standardowej wanny możemy dokupić krzesełko, jakie możemy swobodnie podnosić oraz opuszczać za pomocą korbki, bądź też dżojstiku, to właśnie dzięki czemu nawet osoba niesprawna ruchowo może bezpiecznie i wygodnie dostać się do wanny.

Jeżeli tudzież zdecydujemy się na zakup pionierskiej wanny jesteśmy w stanie wybrać nisko osadzony model ze nadzwyczajnymi, szczelnymi drzwiczkami, które pomogą bezpiecznie dostać się do wanny, potem wystarczy je jedynie zamknąć, zabezpieczyć wyjątkowym zamkiem, żeby nie mogły nam się otworzyć nawet pod naporem wody oraz spokojnie się kapać.

Pożytecznym rozwiązaniem dla osób ubóstwiających korzystać z prysznica będzie mały brodzik, bądź też całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co potwierdza architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica możemy nawet wstawić krzesełko, by osoby z zawrotami głowy, bądź też jakie mają problemy z długim staniem zdołały wygodnie wykorzystywać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz to częściej starają się być aktywne nie tylko w sposób społeczny, jednak i zawodowy, a to naturalnie dzięki coraz to większej ilości udogodnień staje się to prostsze.

Jednakże tak ściśle mówiąc wszelkiego rodzaju udogodnienia najistotniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeśli urządzamy kuchnię, z której także będą korzystać osoby niepełnosprawne należy odpowiednio ją wykończyć. Jeśli postać jest na wózku inwalidzkim, powierzchnia kuchni musi być większa, pomiędzy meblami w kuchni przynajmniej 150 cm w okręgu, aby osoba na wózku mogła swobodnie poruszać się między szafkami oraz oprzyrządowaniem kuchennym. Równie istotne jest dopasowanie blatów do potrzeb osób na wózkach, to oznacza zainstalować je niżej, tak by mogło swobodnie do nich sięgać. Jest również możliwość zakupienia kuchenek do gotowania i pieczenia w niższej zabudowie, co ułatwi korzystanie z kuchni. Wszelkie włączniki światła czy kontakty również muszą znajdować się w zasięgu dłoni osoby na wózku, aby maksymalnie udostępnić jej bezproblemowe korzystanie z kuchni.

Dodaj komentarz