Odpadki, które wolno sprzedać – makulatura i skup złomu

Elektrosmieci to zespół produktów, jaka nie powinna trafić do żadnego pojemnika. Są to w głównej mierze sprzęty AGD wielkogabarytowe (lodówka, piecyk, zmywarka, pralka) i małogabarytowe (miksery, imbryki, tostery, żelazka, noże elektryczne, gofrownice itp.), ekwipunek RTV (telewizory, radia, magnetofony, kamery, video, dvd itp.), urządzenia telekomunikacyjne oraz teleinformatyczne (komputery, laptopy, głośniki, telefony, faksy itp.), wszelkiego typu elektryczne zabawki, narzędzia, automaty, sprzęty oświetleniowe czy przyrządy lecznicze. Ich wyrzucenie powinno równać się z oddaniem do szczególnego punktu, który znajduje się w każdym mieście: ma prawo być to punkt sprzedaży z urządzeniami elektrycznymi, gminny punkt zaakceptowań elektroodpadów, serwis internetowy bądź skup złomu.

Nie zapominajmy, aby elektrośmieci oddać w ręce znawców, którzy zajmą się ich utylizacją, bo są w stanie one zawierać dużo niebezpiecznych substancji: rtęć, ołów, kadm, związki bromu, chrom, nikiel czy azbest, które mają niezwykle pejoratywny wpływ na środowisko naturalne i przenigdy nie powinny odszukać się na zwykłym wysypisku śmieci. Recykling to hasło powiązane z ochroną przyrody będącą częścią nauki zwanej ekologią. Świadczy ono przerób surowców wtórnych, jakimi są papier, szkło czy różnego rodzaju metale – tutaj polecamy skup złomów instalatorów. To naturalnie dzięki niemu w obfitym stopniu jesteśmy w stanie zmniejszyć duże góry śmieci znajdujące się na wysypiskach. Nie powinny one tam leżeć, czekać na rozkład, lecz mogą zostać powtórnie użyte.

Niemniej jednak by mogło to nastąpić, potrzebna jest segregacja śmieci. Powinniśmy w takim razie wyrzucać je do adekwatnie oznaczonych pojemników, osobno plastik, szkło, metal czy papier. To naturalnie dzięki temu mogą one iść do przerobu. W dzisiejszych czasach już dzieci w podstawówce uczone są, jak należy segregować odpadów. Jest to wybitnie bystre nastawienie osób dorosłych, albowiem wyrzucanie odpadków do odpowiednio oznaczonych, przeznaczonych do tego pojemników żąda wyrobienia sobie pewnego nawyku. Naturalnie łatwiej i prędzej jest je włożyć do prostego kosza na śmieci, jakkolwiek należałoby zastanowić się, do czego to może to doprowadzić w przyszłości. W końcu już dziś środowisko jest wybitnie zanieczyszczone.

Dodaj komentarz