Plusy i minusy wykorzystywania sterowanych przewiertów

Tworzenie instalacji energetycznych, wodnych czy gazowych to spore wyzwanie dla inżynierów i projektantów. Często na ich drodze pojawiają się rozmaite tory kolejowe, ulice albo budynki, ale też naturalne przeszkody, takie jak rzeki albo góry. Ich pokonanie niedawno jeszcze związane było albo z koniecznością wykonywania przekopów, lub też, jeśli była taka możliwość, {w jakiś sposób ominięcia|ominięcia w jakiś sposób. Lecz aby rozwiązać ten problem sięgnąć można również po zaawansowane technologie, czyli przewierty horyzontalne.

Przewierty zaczęto po raz pierwszy wykonywać przed kilkudziesięciu laty, od tego okresu urządzenia je realizujące bardzo się rozwinęły i jest też ich większa dostępność. Ale ich dużą wadą nadal są wysokie ceny, przez co jedynie większe firmy mają możliwość ich kupna. Ale dla inwestorów najważniejsze są zalety, a tych jest faktycznie sporo. przeciski kretem są praktycznie bezinwazyjne, można je wykonywać bez względu na to, co jest zrobione na powierzchni. Nie trzeba nic kopać, nie trzeba blokować ruchu na długi okres czasu, bo wszystko załatwia jedna maszyna. Dzięki temu przeciski kretem wybierane są coraz częściej jako zastępstwo dla typowych metod, choć do zachodnich krajów jeszcze nam trochę brakuje.

Jak pokazują statystyki, ilość przewiertów sięga tam nawet siedemdziesięciuprocent spośród wszystkich robót tego typu, natomiast u nas będzie to jedynie około 20 procent. Ale biorąc pod uwagę popularność tej metody spodziewać się należy, że te statystyki się poprawią.

Dodaj komentarz