Przygotowanie wycieczki – z przewodnikiem lub bez?

Jeśli biuro podróży aranżuje eskapadę, na przykład autokarową, obojętnie, czy jest to wyjazd organizowany dla dojrzałych lub dla dzieci, czy obejmuje wyjazd na kilka dni czy również jest to wycieczka wyłącznie jednodniowa, powinny być przydzielony do tej wyprawy pilot czy też również przewodnik – w zależności od danej sytuacji. Polskie prawo powiada bo, iż każdy wyjazd grupowy, gdzie dana grupa liczy co najmniej 10 osób, powinien następować pod opieką pilota z bezwzględną jego obecnością w danej grupie.

Nawet w sytuacjach, kiedy wyjazd nie jest aranżowany przez biuro podróży a przez indywidualna osobę, na przykład wycieczka szkolna – klasowa – aranżowana przez wychowawcę klasy, również powinna posiadać opiekuna w postaci licencjonowanego pilota turystycznego. W sytuacji ujawnienia przez narząd kontrolny, że dana grupa wycieczkowa nie posiada pilota, nakładana jest kara pieniężna na organizatora wycieczki, i nieważne jest, czy to będzie właściciel biura podróży, czy też wychowawca szkolny – oba podmioty są w stanie być ukarane w ten sam sposób.

Dla normalnego zjadacza chleba trudno będzie odróżnić, jakie kompetencje ma pilot wycieczki, a jakie przewodnik, jaki daną eskapadę oprowadza – w szeregu przypadków spostrzegamy również obrazki, iż oprowadza dana wycieczkę figura, która posiada plakietkę pilota turystycznego, a nie oprowadzacza. Aczkolwiek są to dwa różnorodne rodzaje uprawnień – pilot krajoznawczy a przewodnik, które zależą także od tego, o jaki teren chodzi – szczególnie dotyczy to uprawnień pilota.

A więc licencja pilota krajoznawczego uprawnia taka osobę do sprawowania opieki nad grupą, do której jest przedzielony w czasie eskapad, załatwianie spraw kwaterunkowych i tym podobnych czynności, o czym napomyka http://ecotravel.net.pl/. Tudzież pilot nie ma uprawnień do oprowadzania wycieczek, innymi słowy czynności zarezerwowanej dla pilota turystycznego. Z kolei przewodnik – jeżeli mowa o terenowym – ma prawo do oprowadzania wypraw po obszarze, gdzie ma licencje przewodnika, a do tego do wykonywania działań pilockich na też danym terenie. Przewodnik miejski nie ma jednak uprawnień pilota, a w następstwie tego podróży z grupą oraz sprawowania opieki nad nią, jaka prawidłowo sprawuje pilot.

Dodaj komentarz