Troszczenie się o koty oraz psy – wsparcie dla pupili

W współczesnych czasach coraz to częściej można spotkać się z informacjami o tym, że jakieś zwierzę, przeważnie pies lub ewentualnie kot, zostało porzucone przez poprzedniego właściciela. W znacznej większości przypadków zwierzęta te trafiają do schronień dla bezdomnych zwierzaków. To przykre miejsca te nie oferują nadmiernie trafnych warunków.

Zwykle przebywające tam zwierzęta są niedożywione, utrzymywane są w niezbyt wygodnych i przepełnionych pomieszczeniach. W większości wypadków pracujący tam wolontariusze bardzo starają się umilić biednym zwierzakom życie. Nie jest to jednakże łatwe, gdy brakuje funduszy na fundamentalne potrzeby. Wobec tego z gigantyczną radością przyjmowane są tam nawet najmniejsze dary. Ma prawo to być karma mokra dla psów, stara pościel, koce, zabawki dla zwierzaków.

Jeżeli jednak ktoś chce, żeby ofiarowana przez niego pomoc była w gruncie rzeczy przydatna, powinien wcześniej skontaktować się z wybranym schroniskiem, by dowiedzieć się, czego w najwyższym stopniu tam potrzeba. To naturalnie dzięki temu zyska pewność, że jego pomoc okaże się w istocie przydatna i wprost pożądana. Na ulicach wielu polskich miast aż roi się od bezdomnych kotów.

Na szczęście nie brakuje też ludzi o solidnych sercach, którzy z przyjemnością przyjmują te biedne czworonogi pod swoje dachy. Niektórzy jednak mogą dojść do wniosku, że koty są najzwyczajniej w świecie niewdzięczne, bo po paru dniach najzwyczajniej w świecie uciekają z domu swojego nowego pana. Trzeba jednakże nie zapominać o tym, że przekonanie do siebie kota, który jakkolwiek z natury jest zwierzęciem nieufnym, pod żadnym pozorem nie jest łatwe. Skutkiem tego takie oswajanie nowego kota powinno przebiegać stopniowo. Na początku może pomóc sucha karma dla kota.

Można na przykład przed drzwiami domu wystawić miskę, do której będzie się sypać karmę i ja zostawiać. Kot, który przez kilka dni będzie powracał oraz za każdym wraz odnajdzie miskę całkowitą, zacznie ufać, że nowy właściciel będzie dla niego dobry. Później wolno wpuszczać kota na parę chwil do mieszkania, niemniej jednak umożliwiać mu wyjście za każdym wraz, kiedy będzie tego chciał. W ten sposób zwierzę zyska pewność, że w tym mieszkaniu nikt nie będzie mu zagrażał.

Dodaj komentarz