Zioła jako istotny atrybut leczenia?

Z czym wiąże się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest również realności. Zioła w medycynie grają dużą rolę z powodu ich wielorakich funkcji oraz właściwości. Gdzie można odnaleźć profesjonalne zioła? Można je odszukać wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży nadmorskich.

Czy są gatunki ziół, jakie są wybitnie do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wprost przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje mnóstwo gatunków oraz nieraz co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie podobne – przetestuj halucynki grzyby. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, ale dysponującego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński.

Te zioła w leczeniu odgrywają mniejszą rolę niż na przykład szałwia lub dzika róża, jednakowoż w regionalnej tradycji leczniczej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one istotnym szczegółem w domowej medycynie.

Nieraz zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach bądź też nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Następne skojarzenie połączone ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze zalewy w daniach dla osób chorych bądź wyciągi z ziół w postaci olejków służących zazwyczaj jako podgrzewacze dla ciała.

Kojarzy się to też ze starszymi paniami ze wsi, jakie wychodzą na pełne dnie do lasów w poszukiwaniu słusznego zioła, by potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najpewniej lub jeszcze w starożytnej Mezopotamii bądź w starożytnych Chinach. Najszybciej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość oraz umiejętność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, która powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej sfery medycyny musiał trwać kompletne wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie natury oraz ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz